پیام رییس انستیتو پاستور ایران در پاسداشت خدمات همکاران در مبارزه با کرونا

بنام خدا و با تسليت ايام، 
در اين روزها كه سوگوار پاكترين اسوه هاي جهاد و شهادت هستيم، بجاست ضمن تجليل مجدد از  ايثار و جهاد افتخار آفرين همكاران گرانقدر، با بازخواني وقايع چند ماه گذشته به آثار اين جهاد پر بركت و درس هاي فرا گرفته شده نيز بپردازيم.
خدا را بسيار شاكرم كه انستيتو پاستور ايران در آستانه ورود به قرن دوم حيات ارزشمند خود، در روزهاي سخت سردرگمي ناشي از شيوع كرونا در ایران و جهان، شجاعانه پرچمدار تشخیص این ويروس مخرب گشت و با ارائه خدماتي به ياد ماندني برگ زرين ديگري بر افتخارات خود افزود. شايد هيچ جشن و مراسمي با هدف بزرگداشت يكصدمين سال تاسيس، نمي توانست نام و رسالت انستيتو پاستور ايران را اين چنين در سطح ملی و بين المللي و نيز اذهان عمومي ايرانيان فارغ از طبقه اجتماعي ايشان مطرح و باز تعريف نمايد. 
مديريت انجام آزمایشات نمونه های ارسالی از بیش از ٧٥٠ بيمارستان و همچنین مراکز بهداشت سراسر كشور همزمان با راه اندازي و هدايت شبكه ملي تشخيص مولكولي كوويد-١٩، توام با آموزش همكاران دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور و تهيه و توزيع كيت هاي مورد نياز شبكه، كاري به غايت سخت و طاقت فرسا بود كه به تاييد همگان، در بطن يك تهديد و در اوج تحريم هاي ظالمانه، تبدیل به فرصتي گشت تا موجبات عزت و سرافرازي ايران و انستیتو پاستور ایران را فراهم كند. همچنين همکاری در فراخوان و ارزیابی موسسات تحقیقاتی و شركت هاي دانش بنيان جهت توليد كيت هاي مولكولي و سرولوژي، يكي از موفق ترين تجربه هاي فناوري در كشور به شمار مي آید. 
در شش ماه گذشته در کنار حمایت های مردمی، طيف گسترده اي از مقامات محترم نظیر معاونين رياست جمهوري، نمايندگان مجلس و ساير مدیران ارشد کشوری به انستیتو پاستور ایران آمدند تا همت والا و ايثار پرمهر سربازان وطن در سنگر انستيتو پاستور ایران را ارج نهند. وزير محترم بهداشت نيز در تمجید از فعالیت های انستیتو پاستور ایران، عملکرد این انستیتو در بحران كرونا را بي نظير و نجات دهنده دانسته است. در اين ميان حضور اصحاب رسانه، خيرين بزرگوار و هنرمندان نام آشنا واقعاً دلگرم كننده بود. تاكنون صدها گزارش خبري نیز جهت انعکاس فعالیت های این موسسه تهيه شده است كه تعداد قابل توجهي از اين گزارش ها توسط رسانه هاي خبري مهم بین المللی به نمايش در آمده است. شبكه جهاني پاستور هم از نقش انستيتو پاستور ايران در مبارزه با كوويد-١٩ به عنوان يكي از موثرترين ها در این شبكه نام برده است و نماينده سازمان جهاني بهداشت نيز عملكرد انستيتو را به عنوان يك الگوي برجسته مورد تحسين قرار داده است. سفراي کشورهای خارجی هم با حضور خود در این موسسه، نقش انستيتو پاستور در اين مبارزه را ستوده اند. بازديدها، حضور رسانه اي و اجتماعي و حمايت هاي مردمي كه در دهه هاي اخير به این شکل سابقه نداشته است، به لطف خداوند و به مدد همت و تلاش شبانه روزي همكاران انستیتو پاستور ایران حاصل شده است. 
پاندمی كرونا، يكبار ديگر ثابت كرد كه انستيتو پاستور ايران یکی از محكم ترين و مطمئن ترين دژهای امنيت سلامت كشور به شمار ميرود. البته بازتاب عدم توجه کافی به اين رسالت تاریخی در دهه های اخیر در کمبود فضاهاي مناسب و تجهيزات كافي و نيز عدم تناسب ساختار سازماني با وظايف محوله، به وضوح در اين رزمايش سرنوشت ساز مشهود بود. هر چند كه با سامان دهي سريع فضاهاي موجود و نيز تامين تجهيزات مورد نياز از طرق مختلف و با مشکلات فراوان، به لطف خداوند علاوه بر فراهم شدن امكانات قابل توجهي براي انستيتو امكان عبور آبرومندانه از اين بحران فراهم شد، ولي درس بزرگ حاصل از آن بايد چراغ راه آينده قرار گيرد تا با تقویت بیشتر ساختارهای موجود انستیتو پاستور ایران، این موسسه بتواند در قرن دوم فعالیت خود همچنان به ایفای نقش موثر و سرنوشت ساز خود برای مقابله با تهدیدات آتی سلامت مردم بپردازد.
دکتر علیرضا بیگلری
رییس انستیتو پاستور ایران
کلمات کلیدی
احسان مشایخی
نویسنده :

احسان مشایخی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *