توسعه همکاری های انستیتو پاستور ایران و مرکز مدیریت بیماری های واگیر

در بازدید دکتر شهنام عرشی، سرپرست مرکز مدیریت بیماری های واگیر و دکتر ابراهیم قادری، رییس اداره مراقبت وزارت بهداشت از انستیتو پاستور ایران زمینه های توسعه همکاری های دوجانبه بررسی شد.

در این دیدار که با بازدید از آزمایشگاه های مرجع و همکار مرجع انستیتو پاستور ایران همراه بود، دکتر عرشی ضمن ابراز رضایت از نقش انستیتو پاستور ایران در امر تشخیص سریع و به هنگام بیماری های واگیر توسط انستیتو پاستور ایران، بر حمایت این مرکز از فعالیت های تشخیصی و انجام تحقیقات کاربردی توسط انستیتو پاستور ایران تاکید کرد. ایشان فعالیت های انستیتو پاستور ایران را در طول یکصدساله گذشته برای کشور مخصوصا در حوزه کنترل بیماری های واگیر بسیار مهم دانستند و از فعالیت های شبانه روزی محققان این انستیتو بالاخص در دوران کرونا و اپیدمی های مهم مشابه، تمجید نمودند.

در این جلسه، دکتر مصطفی صالحی وزیری، معاون تحقیقات، فناوری و آموزش انستیتو پاستور ایران نیز بر آمادگی انستیتو پاستور ایران بر ایفای نقش فعال تر در پایش، تشخیص و تحقیقات مرتبط با بیماری های واگیر تاکید کرد و استمرار حمایت های معاونت بهداشتی وزارت بهداشت از فعالیت های این موسسه  را خواستار شدند.

گفتنی است، در حال حاضر در حوزه بیماری های عفونی، آزمایشگاه های مرجع و همکار مرجع کشوری مختلفی نظیر سیاه سرفه، دیفتری، طاعون، تولارمی، تب کیو، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، هاری، کووید19، مالاریا، اشیریشیاکلی، آنفلوانزا، هپاتیت و ایدز در انستیتو پاستور ایران فعال است.
همچنین، آزمایشگاه های بهداشتی دیگری که در انتظار اخذ گواهی مرجعیت و یا همکار مرجعیت کشوری هستند نیز در انستیتو فعال می باشند که عبارتند از: سل، قارچ شناسی، لپتوسپیروز، لیشمانیوز، بورلیا، بارتونلا، و ریکتزیا .
لازم به ذکر است،آزمایشگاه مرجع در انستیتو پاستور ایران فقط اقدامات تشخیصی بیماری ها را انجام نمی دهد، بلکه تحقیقات مرتبط با این بیماری ها را هم انجام می دهد که به بهبود شرایط بهداشتی کشور کمک می کند.

لینک خبر در وبدا

لینک خبر در ایسنا

 

کلمات کلیدی
احسان مشایخی
نویسنده :

احسان مشایخی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

سیستم چت آنلاین