آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا کنژوگه مشترک انستیتو پاستور ایران و کوبا در یزد

فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ایران – کوبا  در روز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 با تزریق داوطلبانه به برخی مسئولان استانی آغاز شد. 
محمد رضا دهقانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور با حضور مسئولان کشوری و استانی در سالن همایش جوادی بیمارستان شهید صدوقی یزد برگزار شد.
دهقانی افزود: در این مراسم، واکسن به معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، مدیر کل صدا و سیما مرکز یزد و مدیر کل امور اجتماعی استانداری به صورت داوطلبانه تزریق شد.
وی با اشاره به این که انستیتو پاستور یکی از قدیمی‌ترین موسسه‌های تولید واکسن در ایران است، گفت: تجارب مشترک بین انستیتو پاستور ایران و کوبا از گذشته وجود داشت که از جمله آن واکسن "هپاتیت ب" بود.
دهقانی افزود : این واکسن در فاز سوم مطالعات بالینی در یزد بر روی ۳ هزار داوطلب تزریق می‌شود که البته از آن جا که کار دقیق علمی و مقایسه نمونه‌ای در مورد این واکسن انجام می‌ گیرد به ۲۰ درصد از داوطلبان واکسن نما تزریق می‌شود.
وی گفت: این واکسن به داوطلبان در سه مرحله تزریق می‌شود، این داوطلبان در بازه سنی ۱۸ تا ۸۰ سال هستند و به مدت شش ماه تحت نظر پزشک قرار خواهند داشت و علائم آن‌ها رصد می‌شود.
دهقانی تاکید کرد: دوز سوم در شهر یزد و زنجان به عنوان یادآوری انجام می‌شود که سطح ایمنی را افزایش می‌دهد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد  گفت : یزد جزو هشت شهر کشور است که مرحله سوم کارآزمایی بالینی در آن اجرا می‌شود و امیدواریم در ماه‌های آینده شاهد اثربخشی واکسن باشیم و کشور ایران به یکی از تولیدکنندگان واکسن در منطقه تبدیل شود.
در این مراسم دکتر احسان مصطفوی مدیر طرح کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن کرونای کنژوگه ضمن تشریح اقدامات انستیتو پاستور ایران از ابتدای تاسیس تا کنون در ارتقای سلامت عمومی جامعه و تولید واکسن و واکسیناسیون عمومی بر عزم این انستیتو در انتقال تکنولوژی تولید واکسن و تولید آن در آینده نزدیک تاکید کردند.
 
 
کلمات کلیدی
احسان مشایخی
نویسنده :

احسان مشایخی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *