بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ (آل عمران، آیه ۹۲)

"هرگز به مقام نيكوكاران نخواهيد رسيد مگر آنکه از آنچه دوست می داريد انفاق كنيد"

         کلیاتی در مورد وقف

    با توجه به جایگاه رفیع وقف در فرهنگ اسلامی و توجه عمیق مردم مسلمان و فهیم کشورمان به این موضوع، از دیرباز شاهد نمونه های ارزشمند زیادی از عمل به این سنت گرانقدر در ایران اسلامی بوده و هستیم. چرا که صدقات جاریه و به خصوص وقف، بعنوان یکی از مؤثرترین شیوه های انفاق، موجب ماندگاری آثار خیر بخشش مال و کمک به مردم به ویژه محرومان و نیازمندان از یک طرف و کسب اجر معنوی برای واقف از سوی دیگر می گردد. رفع بسیاری از نیازمندی های مستمندان و گشوده شدن بسیاری از گره های اقتصادی با سنت وقف، عملی است. وقف، ثروت و دارایی را به چشمه ای همیشه جوشان که هرگز از فیضان و جریان باز نمی ایستد تبدیل ساخته و برای همیشه، خیر و برکت را بر بستر زمان و اجتماع جاری می سازد و صاحب خویش را از بهره های عظیم برخوردار می کند. از همین رو، ائمه اطهار علیهم السلام نیز در اجرای سنت وقف پیشقدم بودند. پیامبر اکرم (ص) می فرمایند، با مردن انسان طومار زندگی او پیچیده شده و برای همیشه ارتباط او با دنیا قطع می گردد، مگر سه گروه: 
  •   دانشمندی که اثری علمی برای هدایت مردم، از خود به یادگار گذاشته باشد
  • صدقات و خیرات مستمری که مردم، از آنها سود برند.
  •  فرزند صالح و نیک کرداری که پدر و مادر را به دعای خیر یاد کنند.
امام علی علیه السلام چاه ها و باغ های بسیاری را که به دست خود احداث فرموده بود، در راه خدا و مسلمانان وقف کرد. برخی از این چاه ها هنوز در کشور عربستان با عنوان آبار علی ( چاه های علی) مورد استفاده است. اغلب صحابه پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز از خود موقوفاتی را به یادگار گذاشتند، تا آنجا که جابربن عبدالله انصاری می گوید: از یاران پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم کسی نبود که توانایی مالی داشته و چیزی را وقف نکرده باشد.

وقف در پاستور

     خیرین بسیاری در این کشور به امر وقف از دیرباز روی آورده اند. یکی از مراکز مهم کشور، انستیتو پاستور ایران است که به قرار زیر از نعمت وقف از سالهای دور برخوردار بوده است:

1-    محل فعلی انستیتو در تهران در سال 1299 به متراژ 22549 مترمربع به دست مرحوم عبدالحسین میرزا فرمانفرمائیان وقف و ساخته شد و در 90 سال گذشته منشا خیرات بسیار و خدمات عظیم پزشکی بخصوص در ریشه کنی برخی از امراض شده است

 

2-    پایگاه تجریش انستیتو که در سال 1385 به دست مرحوم دکتر صبار میرزا فرمانفرمائیان پسر میرزا عبدالحسین به متراژ 4227 مترمربع وقف گردید.

 

3-    پایگاه آمل انستیتو پاستور در شمال کشور که در سال 1376 توسط آقای نوید به متراژ22507 متر مربع وقف گردید.

4-    زمینی به متراژ 1312 مترمربعی آمل توسط سرکار خانم تاجر مشاعی در سال 1374 وقف گردید.

5-    پایگاه اکینلو در حوالی همدان که در سال 1332 توسط منوچهر خان قراگزلو به متراژ 3576 متر مربع وقف گردید.

6-    منزل مسکونی آقای ممیززاده در حوالی خیابان خالد اسلامبولی در تهران به متراژ حدود 300 مترمربع در سال 1389 وقف پاستور گردید که می تواند طبق اهداف واقف به آموزشگاه و یا آزمایشگاه تبدیل گردد. 

"امیدواریم بتدریج اصل موضوع وقف بصورت عام و موضوع وقف برای علم که مورد توجه انستیتو قرار گرفته بطور خاص تبدیل به ایده ای با اثرات و خیرات ملی و حتی جهانی شود. در این امر خیر می توانید با روابط عمومی و امور بین الملل انستیتو به شماره 66409467 تماس حاصل فرمایید. "