برگزاری مراسم تکریم دکتر علیرضا بیگلری و معارفه دکتر رحیم سروری به عنوان سرپرست جدید انستیتو پاستور ایران

مراسم تکریم جناب آقای دکتر علیرضا بیگلری و معارفه جناب آقای دکتر رحیم سروری، سرپرست جدید انستیتو پاستور ایران، در روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه در تالار شهید مدرس انستیتو پاستور ایران با حضور معاون محترم تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، جناب اقای دکتر یونس پناهی، و میهمانانی از وزارت بهداشت و همکاران انستیتو پاستور ایران با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز گردید.

در ابتدای برنامه آقای دکتر بیگلری با اشاره به اینکه در شهریور ۱۳۹۶ وارد انستیتو شدم که در ابتدای کار با محدودیت شدید منابع مالی مواجه بودیم و فرآیندهای اداری و مالی احتیاج به بازنگری داشت که با رایزنی با مجلس و وزارتخانه این کار را انجام دادیم و امروز به جایی رسیده ایم که اعتبارات ما در یکصد سال خدمت انستیتو سابقه نداشته است. ایشان با اشاره به کارهایی که در این سالها روی ساختار فیزیکی و تأسیسات در تهران، کرج و پایگاه شمیرانات انجام شده افزودند: در این مدت در موارد زیادی نظیر تولید فرآورده های نوترکیب، نصب دستگاه های NGS و تولید واکسن های جدید موفقیت زیادی کسب کردیم. ایشان در بخش دیگری از سخنانشان به دریافت سند‌های مالکیت برای ستاد مرکزی تهران، کرج و تمام املاکی که انستیتو دارد اشاره کردند و افزودند: پروژه سلمان فارسی در کرج را تکمیل کردیم که در همین حین با کووید 19 مواجه شدیم که وزارت بهداشت کار مدیریت تشخیص آزمایشگاهی کووید۱۹ را به انستیتو سپرد و ما تمام دانشگاه ها را آموزش دادیم و امروز با افتخار می گویم که شبکه تشخیص مولکولی ای که ۵۲۰ عضو در سراسر کشور دارد تشکیل شده است که مایه افتخار کشور است. در مورد واکسن به ما مأموریت دادند که یک پروژه ساخت واکسن با همکاری طرف خارجی را پیش ببریم که ما با کوبا قرارداد بستیم که واکسن پاستوکووک را مطالعه کرده و ساختیم که پاستو کووک با استقبال زیادی از سوی مردم مواجه شد. واکسن آدونو ویروس را نیز در انستیتو تولید و عرضه کردیم. در عین حال، همۀ این کارها را با جوان هایی انجام داده اید که هیچ ادعایی ندارند. ایشان در پایان از همۀ مدیران و کارکنان انستیتو پاستور ایران تقدیر و تشکر نمودند و برای همه آرزوی توفیق نمودند.

در ادامه مراسم جناب آقای دکتر یونس پناهی معاون محترم تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت گفت: افتخار دارم که در جریان اطلاعات مطالعات بالینی تمام واکسن های کشور و به طور مشخص واکسن خوب پاستوکووک هستم و با پاستوری ها هم از نظر علمی و هم از نظر کاری ارتباط دارم.

ایشان با اشاره به اینکه شعار امسال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین است، بهترین جا را در زمینه تحقق این شعار انستیتو پاستور ایران دانست که می تواند با افراد قوی و توانمندی که دارد به خوبی این شعار را محقق کند. دکتر پناهی خواستار آن شد که از همه ظرفیت های انستیتو پاستور ایران استفاده شود و تک تک افراد درگیر کارها شوند.

معاون تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هزینه سلامت در کشور خیلی بالا است خواستار آن شد که هزینه های تولید کم شود تا این خدمات به قیمت مناسب تری به دست مردم برسد. ایشان افزود: ما در تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت تعریف کرده ایم که تحقیقات باید پاسخگو باشند. درصد قابل توجهی از تحقیقات و پژوهش ما به تولید علم و یا چاپ مقاله می رسد که به تنهایی ارزشمند نیست و باید به تولید محصول برسد. امیدواریم که خدا کمک کند با همین روحیه و توانمندی و علاقمندی که در انستیتو پاستور ایران وجود دارد و دکتر سروری هم کمک خواهند کرد، زمینه رشد و توسعه و پیشرفت بیشتر این موسسه فراهم شود.

در ادامه برنامه جناب آقای دکتر رحیم سروری سرپرست جدید انستیتو پاستور ایران پشت تریبون قرار گرفتند و بیان داشتند فرصت کافی برای سخنرانی من فراهم نیست، علی رغم اینکه موارد متعددی برای ارائه در نظر گرفته بودم. ایشان اشاره کردند من حدود 25 عنوان از اولویت های اصلی انستیتو پاستور ایران را احصا نموده ام که با کمک شما عزیزان مورد مداقه قرار خواهیم داد که بتوانیم به لطف خدا انجام دهیم.

ایشان افزودند: من از جنس پاستور هستم و در زمان ریاست دکتر میلانی نیا و دکتر آذرنوش در انستیتو پاستور ایران بودم و در بخش قارچ شناسی کار کرده ام و چند پروژه را بر روی آربوویروس ها و تب های بازگرد در آن زمان مدیریت کرده ام و در خصوص تبهای بازگرد تحقیقاتی را با روش دکتر بالتازار انجام داده ام که همین روش را در دانشگاه ساوتهمپیتون نیز اجرا کردم. ایشان با اشاره به همکاران قدیمی انستیتو پاستور، مثل آقایان خیراله زاده، مرحوم دکتر کریمی و مرحوم کتابی گفتند: نسبت به پاستور علاقه ویژه ای دارم و از فعایت های تحقیقاتی و تولیدی قطعاً حمایت می کنم. ایشان فرمودند که انستیتو پاستور ایران باید در حوزه آموزش و مخصوصا در حوزه بیوتکنولوژی یک قطب مطرح در کشور بشود، در عین حال این موسسه باید به عنوان یک مرکز رشد عمل نماید. ایشان موضوع تعارض منافع را نیز مهم دانستند که مدنظر خواهند داشت و فرمودند بر اساس ضوابط تعیین شده در این راستا پیش خواهیم رفت و حمایت های لازم را بعمل خواهیم آورد.

دکتر سروری در پایان ضمن تشکر از زحمات آقای دکتر بیگلری مطرح کردند که ان شاءالله در جلسه ای مستقل فرصت بیشتری را برای توضیحات بیشتر به همکاران و شنیدن صحبت ایشان تخصیص خواهند داد.

در پایان مراسم از دکتر علیرضا بیگلری  به پاس زحمات ۵ ساله مدیریت انستیتو پاستور ایران با اهدای هدایا و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد و لوح و هدایایی نیز به رییس جدید انستیتو جناب آقای دکتر سروری اهدا شد.

 

 

کلمات کلیدی
احسان مشایخی
نویسنده :

احسان مشایخی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *