تاريخچه

معرفي و تاريخچه

ساختار

اهداف و استراتژي

بخش ها و توليدات مجتمع

تماس با ما

 

تاريخچه

     افزایش جمعیت کشور، نیاز روزافزون به فرآورده‏هایی هم چون انواع محلول‏‏های تزریقی و واکسن‏ها، تأمین نیازهای جانبی تحقیقاتی (برای تولید و آزمون‏های مربوط به آن) مانند پرورش انواع حیوانات آزمایشگاهی، مسئولان وقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و انستیتو پاستور ایران را بر آن داشت تا در سال 1349، زمینی به وسعت 18 هکتار را در کیلومتر 25 بزرگراه تهران- کرج برای تأسیس مجتمعی تولیدی- تحقیقاتی در نظر بگیرند. این اقدام بنا به دلایل مختلفی به تأخیر افتاد تا در میانه سال 1367، این مجتمع پس از تکمیل چهار واحد ساختمانی و تأسیساتی به همت دکتر احد میلانی‏نیا (ریاست وقت انستیتو پاستور ایران)، آماده بهره‎‏برداری شد و در روز 27 اسفند همان سال توسط رییس جمهور محترم وقت (حضرت آیت ا... خامنه‏ای) به صورت رسمی، افتتاح شد و فعالیت خود را آغاز کرد.
امروز این مجتمع در فضایی مناسب و به دور از آلودگی شهری در زمینه تولید فرآورده‏های زیستی (از جمله واکسن‏هایی چون: ب.ث.ژ، هپاتیت‏ب، هاری‏دامی یا فرآورده‏هایی مانند: اریتروپویتین، استرپتوکیناز و اینترفرون آلفا) فعالیت دارد که فعالیت‏های آن، جملگی در راستای رفع نیازهای بهداشتی کشور، ارتقا سطح سلامت جامعه، جلوگیری از واردات فرآورده‏های یاد شده و توسعه صادرات بعضی فرآورده ها به کشورهای منطقه، انجام می‏شود.
با این که توسعه و پیشرفت مجتمع در این مدت، کاملاً محسوس بوده است اما برنامه ریزی هایی برای استفاده افزون از توانمندی های موجود آن، در حال انجام است به طوری که در چند سال آینده، جایگاه خود را به عنوان یکی از بزرگ‏ترین و پیشرفته‏ترین موسسات تولیدی‏ و تحقیقاتی در منطقه، تثبیت نماید. با توجه به این که کلیه فرآورده‏های این مجتمع، مطابق با استانداردهای جاری بین المللی، تولید و کنترل می شوند، قابلیت عرضه به بازارهای جهانی را دارا می باشند.