دکتر صبار فرمانفرمائیان

 

دكتر صبار فرمانفرماييان در سال 1291 در تهران متولد شد. پدر ایشان، عبدالحسين ميرزا فرمانفرماييان، واقف زمین انستیتو پاستور ایران در تهران بود. فرمانفرماييان تحصیلات دبیرستان و دانشگاه را در فرانسه و سوییس سپری کرد و مدرک دكتراي پزشكي را از دانشگاه ژنو و دکترای تخصصی اپیدمیولوژی و بيماري‏هاي واگير‏دار و گرمسيري را از دانشگاه لندن اخذ نمود. فرمانفرماييان پس از بازگشت به کشور مسئول نظارت بر مشكلات بهداشتي غرب كشور کشد و پس از آن، مسوول برنامه ريشه كني و كنترل مالاريا گردید. ایشان در سال 1330 وزیر بهداري دولت دكتر محمد مصدق شد و پس از آن جذب سازمان جهاني بهداشت شد و پروژه‏هاي بهداشتي متعددي را در كشورهاي آفريقايي برنامه ريزي و اجرا كرد و به دنبال آن از طرف این سازمان، برنامه ريشه كني و كنترل مالاريا در جنوب شرقي آسيا را برعهده گرفت.
دكتر صبار فرمانفرماييان از سال 1350 تا 1356 ريیس انستيتو پاستور ايران بود و همواره حامی برنامه های مطالعاتی طاعون در اکنلو بود.
دکتر فرمانفرمائيان در 29 ارديبهشت سال 1385 دار فاني را وداع گفت.
شکل زیر- نشست سازمان بهداشت جهانی در زمینه طاعون در پایگاه تحقیقاتی اکنلو؛ 1351، دکتر صبار فرمانفرماییان در وسط تصویر با کلاه و عینک دیده می شود.