بخش بین الملل

 

                                                                                                                                                                                           بازگشت      
 در تعداد قابل توجهي از كشور هاي آفريقايي و آمريكاي لاتين بيماري تب زرد وجود دارد . تب زرد بيماري ويروسي خطرناكي است كه از طريق پشه منتقل مي شود . علائم اين بيماري عبارتند از تب ، سردرد ، ترس از نور ، كاهش ضربان قلب ، افت فشار خون ، زردي ، خونريزي از دستگاه گوارش و در نهايت اغما مي باشد .
ليست كشورهايي كه در آنها اين بيماري ديده مي شود در اين بخش موجود مي باشد و افرادي كه قصد مسافرت به اين كشورها را دارند با مراجعه به اين مركز در صورت لزوم، واكسن تب زرد تزريق نموده و كارت بين المللي كه گواهي تزريق اين واكسن است را دريافت مي نمايند . اين واكسن حداقل 10 روز قبل از عزيمت بايد تزريق شود. اين واكسن ويروس ضعيف شده است و در زير نه ماهگي و حتي الامكان در حاملگي تزريق نمي شود .
بيماري ديگري كه در بسياري از كشورهاي جهان به خصوص مناطق گرمسير ديده مي شود مالاريا ست.  عامل بيماري مالاريا توسط نوعي پشه به نام آنوفل از فردي به فرد ديگر منتقل مي شود . علائم اين بيماري شامل حملات مكرر تب ، لرز شديد و تعريق به همراه سردرد ، خستگي ، سرگيجه و علائم گوارشي مي باشد . در اين بيماري طحال بزرگ مي شود و ممكن است به مرگ منجر شود . اطلاعات مربوط به این بیماری را میتوانید از مرکز بهداشت غرب تهران (شماره تلفن:66038922_66085260)دریافت نمایید.
 کارت سبز آمریکا :
افرادي كه جهت دريافت كارت سبز اقامت در آمريكا اقدام مي نمايند با توجه به سن آنها نياز به تزريق واكسن هاي ذكر شده از طرف سفارت آن كشور را دارند كه با مراجعه به انستيتو پاستور ايران و با در دست داشتن پاسپورت و دفترچه بیمه ، اين واكسن ها تزريق شده و كارت بين المللي واكسيناسيون دريافت مي نمايند . این واکسنها عبارتند از :
 
 واکسن  موارد تزریق
سرخک، سرخجه ،اوریون (MMR)

افرادی که در سال 1957 میلادی یا بعد از آن بدنیا آمده اند دو نوبت واکسن MMRبه فاصله حداقل یک ماه تزریق نمایند و گواهی تزریق را به انسیتو پاستور ایران ارائه نمایند این واکسن در درمانگاهها و مطبها تزریق می گردد. اگر تا زمان مصاحبه پزشکی،کمتر از یکماه فرصت باقی مانده باشد این واکسن نباید تزریق شود.

هپاتیت  این واکسن زیر 18 سال لازم به تزریق است
 مننژیت (چهار ظرفیتی)  11 سالگی لغایت 18سالگی ، که توسط هلال احمر تزریق میگردد
 آبله مرغان  این واکسن در ایران موجود نمی باشد انجام آزمایش خون جهت بررسی سابقه بیماری آبله مرغان لازم است .
 ذات الریه (پنوموکوک)

 برای سفارت ترکیه، در افراد 60 ساله و بالاتر ،این واکسن باید تزریق شود. برای سایر سفارتها در افراد 65 ساله و بالاتر ،این واکسن تزریق می شود.

 آنفولانزا  در فصل پاییز و زمستان  هر سال باید تزریق شود
 دیفتری و کزاز  بعد از واکسیناسیون دوران کودکی ، هر ده سال یکبار ، باید تزریق شود.
  
در مورد افراد زیر 18 سال، آوردن کارت واکسیناسیون زمان کودکی به همراه پاسپورت الزامیست.
تحصیل در خارج از کشور
به همراه داشتن فرم مربوط به واکسیناسیون از طرف دانشگاه مربوطه، در افرادی که برای ادامه تحصیل، قصد عزیمت به خارج از کشور را دارند الزامیست.